UKRAYNA GÜVENLİK KONFERANSI KONUŞMASI

Pazartesi, Nisan 16th, 2018 @ 3:06PM

İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu’nun Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Güvenlik Forumu’ndaki konuşmasının tam metni aşağıdaki gibidir:

 

BİZLERİ GÜZEL BİR EV SAHİPLİĞİYLE AĞIRLAYAN, SAYIN UKRAYNA BAŞBAKANI; SAYIN LİTVANYA CUMHURİYETİ BAŞBAKANI, SAYIN MOLDOVA CUMHURİYETİ BAŞBAKANI; ÇOK KIYMETLİ KATILIMCILAR VE DİNLEYENLER, NAZİK DAVETİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR, ÜLKEM, SAYIN CUMHURBAŞKANIM VE SAYIN BAŞBAKANIM ADINA SİZLERİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

*KIYMETLİ KATILIMCILAR;

BİZ 21.YÜZYILI BÖYLE HAYAL ETMEMİŞTİK. ULUSLARARASI ENTEGRASYONUN YÜKSEK OLDUĞU; TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİNİN RENK, DİL DİN, EKONOMİK ÇIKARLAR, GEÇMİŞ BİRLİKTELİKLER ÜZERİNDEN TANIMLANMADIĞI, DEMOKRASİ VE HUKUKUN BİRLİKTE YÜKSELDİĞİ, ORTAK YAŞAMA HAVZASINA SAHİP BİR DÜNYA HAYAL ETMİŞTİK. AMA ÖYLE OLMADI. YENİ DÜNYA, YENİ YÜZYIL, BİZE HİÇ UMMADIĞIMIZ BİR ORTAMI, YENİ NORMAL OLARAK DAYATTI. AFGANİSTAN’DAKİ TARLALARDA ÜRETİLEN UYUŞTURUCU AVRUPA’YA GİDİYORSA; BİR AVRUPA ÜLKESİNDE ÜRETİLEN SENTETİK UYUŞTURUCU ORTADOĞUYA PAZARLANABİLİYORSA;LONDRA, HAMBURG VE PARİS’İN ORTA YERİNDE ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALMAK DURUMUNDA KALIYORSA; TERÖR ÖRGÜTLERİ BİR İNGİLİZİ, BİR FRANSIZI GETİRİP SURİYE’DE DEAŞ ÜYESİ OLARAK SAVAŞTIRABİLİYORSA; İNSAN TACİRLERİ HEM AKDENİZ’DEN, HEM EGE’DEN HEM DE KARADENİZ’DEN MASUM İNSANLARA ÖLÜM YOLLARI ÇİZİYORSA, BÖYLE BİR TABLOYU YALNIZCA HER ÜLKENİN KENDİ ÇABASIYLA VE KENDİ SINIR GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYARAK İYİLEŞTİREBİLMESİNİ BEKLEYEMEYİZ. BU GERÇEKÇİ DEĞİLDİR. BÜTÜN BU SORUNLAR, ORTAK BİR AKILLA, ORTAK BİR HAREKETLE VE SAMİMİYETLE YOKEDİLEBİLİR. UMARIM BU FORUM, BUNUN BİR PARÇASI OLUR.

KÖTÜMSERLİĞİ ARTAN, İYİMSERLİĞİ AZALAN BİR DÜNYA ÜZERİNDE BULUNUYORUZ. VE BU DÜNYADA GELECEĞİ HAYALLER ÜZERİNDEN DEĞİL KORKULAR VE SORUNLAR ÜZERİNDEN TARİF EDİYORUZ. PEKİ NEREDE HATA YAPIYORUZ? SORUNU NASIL BÜYÜTTÜK Kİ, ÇÖZÜM BU KADAR UZAKLAŞTI? EĞER ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞINI YAŞIYOR OLSAYDIK, LİDERLER BİR MASA ETRAFINDA TOPLANACAK VE BİR SONUCA ULAŞACAKTI. AMA ŞİMDİ, MASANIN ETRAFINDA KİMİNLE TOPLANACAĞIMIZI BİLE BİLMİYORUZ.

ŞURASI AÇIK: KÜRESEL HATALAR BİRBİRİNİ ETKİLİYOR VE BÜYÜTÜYOR. TERÖR, UYUŞTURUCU, GÖÇ, BATIDA YÜKSELEN IRKÇILIK, GİBİ SORUNLAR, BİRBİRİNDEN GÜÇ ALIYOR. AVRUPA’DA IRKÇILIK, NEREDEYSE 1930’LARA DÖNDÜ. IRKÇI PARTİLERE “AŞIRI SAĞ” DİYEREK KABUL EDİLEBİLİR BİR ELBİSE GİYDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR. AMA AVRUPA’DA ÖTEKİLEŞTİRİLEN, DIŞLANAN BU KESİMLER RADİKALLEŞİYOR VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE İNSAN KAYNAĞI OLUŞTURUYOR. “YABANCI TERÖRİST SAVAŞÇI” DENİLEN BİR KAVRAMLA TANIŞTIK. BİR FRANSIZ VATANDAŞINI, BİR İNGİLİZ VEYA HOLLANDA VATANDAŞINI DEAŞ SAFLARINDA, PYD SAFLARINDA SAVAŞIRKEN YAKALIYORUZ. ÖTE YANDAN SURİYE VE ORTADOĞU’DAKİ ÇATIŞMA, GÖÇÜ BESLİYOR. GÖÇLE BERABER TERÖRÜN DE BATIYA GEÇİŞİ KOLAYLAŞIYOR. DÜZENSİZ GÖÇ KENDİ ADINA BİR DRAM VE AYNI ZAMANDA BİR FİNANSMAN KAYNAĞI HALİNE GELİYOR. ÖYLE Kİ, BAŞKA ÜLKELERDE İNSAN TİCARETİNDE TECRÜBELİ OLAN GRUPLAR, TIPKI ULUSLARARASI ŞİRKETLER GİBİ, GÖÇ YOLLARINDAKİ ÜLKELERE GELİYOR VE ARA TAŞIYICI OLARAK ÇALIŞIYOR. UYUŞTURUCU TİCARETİ İSE YARATTIĞI İNANILMAZ FİNANSAL BÜYÜKLÜKLE KÜRESEL TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ANA SPONSORU DURUMUNDA.

VE BÜTÜN BU ORKESTRAYI KENDİ ADINA YÖNETMEYE ÇALIŞAN İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ, ASLINDA İŞİ DAHA DA ÇÖZÜMSÜZ HALE GETİRİYOR. GELİŞMİŞ ÜLKELER, ÖZELLİKLE BATI AVRUPA, GİDEREK YAŞLANIYOR. UZUN VADELİ BİR SAVAŞI HEM İNSAN KAYNAĞI AÇISINDAN HEM DE FİNANSAL AÇIDAN GÖZE ALABİLECEK GÜÇTE DEĞİL. DEAŞ’LA MÜCADELEYE GÖNDERDİKLERİ ASKERİ DESTEK, SEMBOLİK DÜZEYDE. DOLAYISIYLA İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ, SAYDIĞIM BÜTÜN ENSTRUMANLARI, TERÖR ÖRGÜTLERİNİ, UYUŞTURUCU VE İNSAN TACİRLERİNİ KULLANARAK BİR “VEKALET SAVAŞINI” SÜRDÜRMEYE VE BU SAYEDE KENDİ ÜLKELERİ ADINA AVANTAJLI BİR POZİSYON ELDE ETMEYE ÇALIŞIYOR. ANCAK GÜVENSİZLİK, TIPKI BİLEŞİK KAPLAR GİBİ. DÜNYANIN HER YERİNDE HEP AYNI SEVİYEDE DURUYOR. BİR YERDE YÜKSELİRSE, BAŞKA YERDE DE YÜKSELİYOR.

*KIYMETLİ KATILIMCILAR;

TÜRKİYE, KÜRESEL TERÖRLE MÜCADELEDE BELKİ DE DÜNYADAKİ EN TECRÜBELİ ÜLKELERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR. BİZİM BU NOKTADA GÖRDÜĞÜMÜZ EN BÜYÜK KÜRESEL HATA, TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPILMASIDIR. DEVLETLER, KENDİLERİNE BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜ PARTNER OLARAK SEÇEBİLİYOR. VE BUNU BİRTAKIM GEREKÇELERLE AÇIKLAMAYA, TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR. OYSA BİR TERÖR ÖRGÜTÜ, SADECE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR. KÖTÜLÜKTEN BAŞKA BİRŞEY ÜRETMEZ. BASİT BİR ÖRNEK: DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ, EN KANLI EYLEMLERİNİ BAŞTA TÜRKİYE OLMAK ÜZERE DİĞER MÜSLÜMAN ÜLKELERDE GERÇEKLEŞTİRDİ. CAMİLERDE KATLİAM YAPTI. DOLAYISIYLA BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SÖYLEMLERİNE DEĞİL, EYLEMLERİNE BAKMALIYIZ. DEAŞ’LA SAVAŞIYOR DİYE BİR BAHANEYLE PYD İLE ORTAK OLMAK VE DESTEK VERMEK, LEGAL DEVLETLERİN YAPMAMASI GEREKEN BİR İŞTİR. ÜSTELİK BU İDDİA DOĞRU DA DEĞİLDİR. MESELA, TÜRKİYE FIRAT KALKANI OPERASYONUNU YAPARKEN PYD, DEAŞ’A VURMADI. TERSİNE, ONU RAHATLATTI VE ONA ALAN AÇTI. KEZA TÜRKİYE AFRİN’E GİRERKEN, PYD’Yİ ORADA SIKIŞTIRIRKEN DEAŞ HERHANGİ BİR EYLEM YAPMADI. OYSA BU İKİ ÖRGÜT BİRBİRİYLE SAVAŞIYORSA, ZOR ZAMANLARINDA BİRBİRLERİNE VURMASI GEREKİRDİ. DEMEK Kİ ARALARINDA TERÖR DÜZLEMİNDE BİR AMAÇ BİRLİĞİ VAR. DOLAYISIYLA BİRİSİYLE MÜCADELE ETMEK İÇİN DİĞERİNİ ORTAK ALMAK GERÇEKÇİ BİR YAKLAŞIM DEĞİLDİR.

BU NOKTADA TÜRKİYENİN TAVRI NETTİR. TÜRKİYE İÇİN, ELİNDE SİLAH OLAN VE LEGAL BİR DEVLETİN ASKERİ OLMAYAN HER GRUP TERÖRİSTTİR VE BUNLARLA TOPYEKÜN MÜCADELE EDİLMESİ GEREKİR. TERÖR ÖRGÜTLERİNE 5 BİN TIR SİLAH HİBE ETMEK, DÜNYA BARIŞINA KATKI DEĞİLDİR. TÜRKİYE, DÜNYAYI LEGALLEŞTİRMENİN PEŞİNDEDİR. TÜRKİYE; SINIRLARI İÇİNDE FETÖ VE PKK, SINIRLARI DIŞINDA DA ZEYTİNDALI VE FIRAT KALKANI OPERASYONLARIYLA HEM PYD HEM DE DEAŞ’A KARŞI EŞZAMANLI MÜCADELE ETMEKTEDİR. VE BU MÜCADELEDE, BİRİNCİ FAZ OLARAK ÜLKEMİZDEKİ 2015 SEÇİMLERİ SONRASI, İKİNCİ FAZ OLARAK DA ÖZELLİKLE 15 TEMMUZ 2016’DAKİ DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜZERİNDE ARTTIRDIĞIMIZ SAHA BASKISI VE YAPTIĞIMIZ OPERASYONLARLA, FİNANS KAYNAKLARINI DA KURUTARAK, ÖZELLİKLE SINIRLARIMIZ İÇİNDE PKK’YI NEREDEYSE EYLEM YAPAMAZ HALE GETİRDİK. FETÖ TEMİZLİĞİNDE DE ÖRGÜTÜN SINIRLARIMIZ İÇİNDEKİ ANA YAPILANMALARINI ÇÖKERTMEKLE BERABER, UYUYAN HÜCRE OLARAK TABİR ETTİĞİMİZ BİRİMLERİNE YÖNELİK OPERASYONLARIMIZ SÜRÜYOR. ÇÜNKÜ FETÖ’NÜN KENDİNE AİT FARKLI VE GİRİFT BİR YAPILANMA MODELİ SÖZKONUSUDUR. TERÖRLE MÜCADELEDEKİ NİHAİ HEDEFİMİZ, SIFIR TERÖR SEVİYESİDİR. DİĞER AŞIRI SOL ÖRGÜTLER VE RADİKAL ÖRGÜTLER NOKTASINDAKİ MÜCADELEMİZ DE BU PARALELDEDİR.

SINIRLARIMIZDA DA CİDDİ BİR MÜCADELEMİZ SÖZKONUSUDUR. BURADA SINIRLARIMIZDAN BAHSEDERKEN UKRAYNA’DAKİ BİR MESELEDEN DE BAHSETMEDEN GEÇEMEYECEĞİM. MESELESİNDE UKRAYNA’DAKİ BİR VATANDAŞ NE DÜŞÜNÜYORSA, TÜRKİYE’DEKİ HER VATANDAŞ AYNISINI DÜŞÜNMEKTEDİR. MESELENİN TARİFİNİ BİLE KENDİ ADIMIZA DOĞRU GÖRMEYİZ.VE BUNUN BİR İNSANLIK TRAJEDİSİ OLDUĞUNUN DA ALTINI NET BİR ŞEKİLDE ÇİZERİZ. UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN BAHSETMEYİ BİLE FAZLALIK GÖRÜRÜZ. VE BURADAKİ DURUŞUMUZ NET VE ESAS İTİBARIYLA AÇIKTIR.

*KIYMETLİ KATILIMCILAR,

DÜNYADAKİ ÖNEMLİ BİR TEHDİT DE, İKİ TARAFI KESKİN BİR BIÇAK OLARAK GÖRDÜĞÜM UYUŞTURUCU KONUSUDUR. İKİ TARAFI KESKİNDİR ÇÜNKÜ BİR YÖNÜYLE DOĞRUDAN DÜNYA GENÇLİĞİNİ ZEHİRLEMEKTEDİR, DİĞER YANIYLA TERÖRÜN ANA FİNANSMAN KAYNAĞI HALİNE GELMİŞTİR. 2017 DÜNYA UYUŞTURUCU RAPORUNA GÖRE DÜNYADA UYUŞTURUCU BAĞIMLI SAYISI 29,5 MİLYON, HAYATINDA EN AZ BİR KEZ DENEMİŞ İNSAN SAYISI İSE 250 MİLYONDUR. DÜNYADAKİ EN YAYGIN UYUŞTURUCU OLAN ESRARIN KULLANICI SAYISININ İSE 183 MİLYON OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR. ÖTE TARAFTAN SADECE BİZİM ÜLKEMİZDE PKK’NIN UYUŞTURUCU TİCARETİNDEN ELDE ETTİĞİ GELİR, YILLIK 1.5 MİLYAR DOLAR OLARAK TAHMİN EDİLMEKTEDİR. BİZİM GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ TERÖR OPERASYONLARINDA, 2 BİN-3 BİN RAKIMLI DAĞLARDA ÖRGÜTÜN BARINAKLARINI ELE GEÇİRİYOR. BU BARINAKLARDA VARİLLER İÇİNDE UYUŞTURUCU HAPLAR YAKALIYORUZ. DAĞLARDA BULDUĞUMUZ BU HAPLARIN AYNISINI, İSTANBUL’DA OKUL ÖNLERİNDE, SOKAK SATICILARINDA YAKALIYORUZ. BİZİM OLDUKÇA YOĞUN BİR UYUŞTURUCU GÜNDEMİMİZ VE TECRÜBEMİZ VAR. ÜZÜLEREK SÖYLEMEK İSTİYORUM Kİ NÜFUSU GİDEREK YAŞLANAN BATI, BU MESELEDE ANLAŞILMAZ BİR RAHATLIK İÇİNDEDİR. ÖZELLİKLE SENTETİK UYUŞTURUCU KONUSUNDA ANA ÜRETİCİ KONUMUNDA OLAN BELÇİKA VE HOLLANDA’DA BİR “YAKLAŞIM PROBLEMİ” VAR. MEVCUT KULLANICILAR İÇİN ÖZGÜRLÜKLER ÇERÇEVESİNDE “DEVLET KONTROLÜNDE BİR KULLANIM ALANI” BELİRLEMEYE ÇALIŞIYOR. AMA AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR Kİ AVRUPA, BU ALANI KONTROL EDEMİYOR VE YENİ KULLANICI OLUŞMASINI ENGELLEYEMİYOR. ÖTE YANDAN AFGANİSTAN’DA DOĞAL UYUŞTURUCU ARZI ARTIYOR. TÜRKİYE OLARAK BİZ, DOĞUMUZDAN VE BATIMIZDAN UYUŞTURUCU TİCARETİNİN BASKISI ALTINDAYIZ. BU BASKI ALTINDA BİLE ULUSLARARASI RAPORLARA GÖRE TÜRKİYE, KÜRESEL EROİN YAKALAMALARININ YÜZDE 16’SINI; AVRUPA EROİN YAKALAMALARININ İSE 2 KATINI TEK BAŞINA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR. ECTASY YAKALAMALARINDA 2015 YILINDA 5.7 MİLYON ADETLE TÜRKİYE, BİRİNCİ OLMUŞTUR. EĞER AVRUPA DA BU YAKLAŞIMINI DEĞİŞTİRİR VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE BİZİM POLİTİKAMIZA UYUM SAĞLARSA, HEM DÜNYA GENÇLİĞİNİ KURTARIRIZ, HEM DE TERÖRÜN GÜCÜNÜ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ZAYIFLATIRIZ.

*KIYMETLİ KATILIMCILAR;

ÖZELLİKLE SURİYE VE IRAK’TA YAŞANAN GELİŞMELER NETİCESİNDE TÜRKİYE CİDDİ BİR GÖÇ BASKISI ALTINDA KALMIŞTIR. BUGÜN YAKLAŞIK 3,5 MİLYON SURİYELİ, BİR MİLYON CİVARINDA DA IRAKLI VE DİĞER ÜLKELERDEN GELEN VE FARKLI STATÜLERDE GÖÇMEN İNSAN BULUNMAKTADIR. YAKLAŞIK 30 MİLYAR DOLAR HARCAMA YAPTIK. CİDDİ GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE BULUNUYORUZ VE İNSAN TACİRLERİ SÜREKLİ YENİ YOLLAR AÇMANIN PEŞİNDE. 2017 AĞUSTOS VE EYLÜL ARASINDA KARADENİZ YOLUNU DA DENEDİLER. SAHİL GÜVENLİK EKİPLERİMİZ 1 AY İÇİNDE 1.111 DÜZENSİZ GÖÇMEN VE 15 GÖÇMEN KAÇAKÇISINI YAKALADI. ALDIĞIMIZ TEDBİRLERLE O ROTAYI TAMAMEN KAPATTIK (27 KASIM 2017’DEN SONRA HİÇ GEÇİŞ OLMADI).

80 MİLYON NÜFUSLU TÜRKİYE BU MÜCADELEYİ VERİRKEN 500 MİLYONLUK AVRUPA BİRLİĞİ BU KONUDA BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI. TÜRKİYE OLARAK BİZ “GÖÇÜ YÖNETMEK” TERCİHİNİ KULLANDIK. AVRUPA İSE “GÖÇÜ ÖNLEMEK” TERCİHİNİ KULLANDI. KENDİNE AİT BİR GÜVENLİ ALAN OLUŞTURMAK İSTEDİ. ANCAK GEREK BERLİN’DE, GEREK PARİS’TE, GEREKSE BAŞKA AVRUPA ŞEHİRLERİNDE YAŞANAN TERÖR EYLEMLERİ, BÖYLE BİR ALANIN OLUŞAMAYACAĞINI GÖSTERDİ. GÖÇÜ BİTİRMEK, TERÖRÜ BİTİRMEKLE MÜMKÜNDÜR. FIRAT KALKANI HAREKATININ BAŞLADIĞI 24 AĞUSTOS 2016 TARİHİNDEN İTİBAREN BUGÜNE KADAR HATAY, KİLİS VE GAZİANTEP SINIR KAPILARINDAN ÜLKESİNE GERİ DÖNEN GÖÇMEN SAYISI 162 BİN 471 KİŞİDİR. YAKLAŞIK 50 BİN İNSAN, DOĞU GUTA’DAKİ KATLİAMDAN, BİZİM TERÖRDEN TEMİZLEDİĞİMİZ ELBAB’A KAYDIRILMAK SURETİYLE İNSANLIK DIŞI BİR KATLİAMDAN KURTARILMIŞTIR. BU RAKAMLAR, BİZİM O OPERASYONLARI NEDEN YAPTIĞIMIZI GÖSTERMEKTEDİR. TERÖRÜ BİTİRDİĞİNİZ ÖLÇÜDE GÖÇ DE BİTMEKTEDİR. AYRICA DÜNYADAKİ EKONOMİK EŞİTSİZLİKLERİ AZALTABİLDİĞİNİZ ÖLÇÜDE, YİNE GÖÇ OLGUSU AZALMAKTADIR. BİZ AFRİN’İ AFRİNLİLERE BIRAKACAĞIZ. AZEZ’İ AZEZLİLERE, MARE’Yİ MARELİLERE.. SINIRLARIMIZIN DIŞINDAKİ HİÇBİRYERİN NE PETROLÜNE, NE BAŞKA ZENGİNLİĞİNE İHTİYACIMIZ YOKTUR. BİZİM ÜLKEMİZ BİZE YETMEKTEDİR. ANCAK, ORADAKİ İSTİKRARSIZLIĞIN, TÜRKİYE’YE CİDDİ MALİYETLERİ SÖZKONUSUDUR. TERÖR, UYUŞTURUCU, GÖÇ VE FİNANSAL MALİYETLER GİBİ CİDDİ MALİYETLERİ VARDIR. DOLAYISIYLA BU BÖLGEDEKİ GÜVEN VE İSTİKRAR, TÜRKİYE İÇİN BİR BEKA SORUNUDUR. SINIRLARIMIZI, GÖZLERİMİZİ VE KULAKLARIMIZI KAPATMAK, MAALESEF TÜRKİYE İÇİN BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR.

*KIYMETLİ DOSTLAR;

TÜRKİYE, ÇOK FARKLI HİNTERLANDLARA TEMAS EDEN BİR ÜLKEDİR. BATI AVRUPA YA, ORTADOĞU’YA, KARADENİZ VE DOĞU AVRUPA’YA TEMAS EDEN İLGİNÇ BİR KONUMUMUZ VAR. RİSKLERİMİZ VE FIRSATLARIMIZ ÇOK FAZLA. DOLAYISIYLA TÜRKİYE, BÖLGESEL İSTİKRARA HEM İHTİYAÇ DUYAN HEM DE BU İSTİKRARIN OLUŞUMUNDA VAZGEÇİLMEZ BİR ÜLKEDİR. TÜRKİYE’NİN MENFAATLERİ İLE İNSANLIĞIN MENFAATLERİ ÖRTÜŞMEKTEDİR. BİZ DÜNYAYI DAHA FAZLA LEGALLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ. ÖZELLİKLE KARADENİZDEKİ KOMŞULARIMIZLA OLAN İŞBİRLİKLERİMİZE VE TEMASLARIMIZA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ. BU TOPLANTININ BÖLGE İSTİKRARINA KATKI SAĞLAYACAĞINA OLAN İNANCIMI TEKRARLIYOR, HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.